Honda WX15 1.5 Inch Water Pump
ABOUT THE WX15
Superbly portable, the WX models are particularly compact and lightweight for easy transfer to wherever they are needed. A unique 360 degree lubrication system allows the WX to carry on working at virtually any angle without spilling oil or affecting the pumps optional lubrication, as well as ensuring trouble-free operation after storage or transportation.
An ideal choice for homeowners, gardeners and boat owners, our Lightweight water pumps are perfectly compact and easy to transport; they also push out good volume and distance when you need it. And when the job’s done, they’re easily stored away.
What makes our Lightweight water pumps so effective is the craftsmanship of the hose seals and O-rings – they ensure air can't be drawn in, which causes the all important vacuum to be lost. The impeller-to-volute clearance has also been designed in this way. It all means they not only have an impressive flow rate and pressure – but they can keep it up; they can go for up to 1h30 before you need to add more petrol.
SPECIFICATION
| Maximum Discharge Capacity(L/min) | 280 |
| Inlet/Outlet diameter mm/inches-Thread Type | 40/1.5-PF |
| Maximum Total Head (m) | 40 |
| Maximum Suction Head (m) | 8.0 |
| Pressure(bars) | 4.0 |
| Debris Size Capacity(mm) | 5.7 |
| Engine Model | GXH50 |
| Engine Type | 4-Stroke, OHV, 1 Cylinder |
| Displacement(cm3) | 49 |
| Bore x Stroke (mm) | 41.8 x 36.0 |
| Engine Speed (rpm) | 7,000 max |
| Engine Net Power(kW) (SAE J1349) | 1.60 |
| Cooling System | Forced Air |
| Ignition System | Transistor |
| Oil Capacity(L) | 0.25 |
| Fuel Tank Capacity(L) | 0.77 |
| Operating Time at maximum discharge | 54m |
| Starter System | Recoil |
| Length(mm) | 355 |
| Width(mm) | 275 |
| Length(mm) | 375 |
| Dry Weight(kg) | 9.1 |
| Sound Pressure Level at operators ears-dB(A) | 90 |
| Guaranteed Sound Power Level-dB(A) | 104 |
ABOUT THE WX15
Superbly portable, the WX models are particularly compact and lightweight for easy transfer to wherever they are needed. A unique 360 degree lubrication system allows the WX to carry on working at virtually any angle without spilling oil or affecting the pumps optional lubrication, as well as ensuring trouble-free operation after storage or transportation.
An ideal choice for homeowners, gardeners and boat owners, our Lightweight water pumps are perfectly compact and easy to transport; they also push out good volume and distance when you need it. And when the job’s done, they’re easily stored away.
What makes our Lightweight water pumps so effective is the craftsmanship of the hose seals and O-rings – they ensure air can't be drawn in, which causes the all important vacuum to be lost. The impeller-to-volute clearance has also been designed in this way. It all means they not only have an impressive flow rate and pressure – but they can keep it up; they can go for up to 1h30 before you need to add more petrol.
SPECIFICATION
| Maximum Discharge Capacity(L/min) | 280 |
| Inlet/Outlet diameter mm/inches-Thread Type | 40/1.5-PF |
| Maximum Total Head (m) | 40 |
| Maximum Suction Head (m) | 8.0 |
| Pressure(bars) | 4.0 |
| Debris Size Capacity(mm) | 5.7 |
| Engine Model | GXH50 |
| Engine Type | 4-Stroke, OHV, 1 Cylinder |
| Displacement(cm3) | 49 |
| Bore x Stroke (mm) | 41.8 x 36.0 |
| Engine Speed (rpm) | 7,000 max |
| Engine Net Power(kW) (SAE J1349) | 1.60 |
| Cooling System | Forced Air |
| Ignition System | Transistor |
| Oil Capacity(L) | 0.25 |
| Fuel Tank Capacity(L) | 0.77 |
| Operating Time at maximum discharge | 54m |
| Starter System | Recoil |
| Length(mm) | 355 |
| Width(mm) | 275 |
| Length(mm) | 375 |
| Dry Weight(kg) | 9.1 |
| Sound Pressure Level at operators ears-dB(A) | 90 |
| Guaranteed Sound Power Level-dB(A) | 104 |
Original: $1,097.51
-70%$1,097.51
$329.25Description
ABOUT THE WX15
Superbly portable, the WX models are particularly compact and lightweight for easy transfer to wherever they are needed. A unique 360 degree lubrication system allows the WX to carry on working at virtually any angle without spilling oil or affecting the pumps optional lubrication, as well as ensuring trouble-free operation after storage or transportation.
An ideal choice for homeowners, gardeners and boat owners, our Lightweight water pumps are perfectly compact and easy to transport; they also push out good volume and distance when you need it. And when the job’s done, they’re easily stored away.
What makes our Lightweight water pumps so effective is the craftsmanship of the hose seals and O-rings – they ensure air can't be drawn in, which causes the all important vacuum to be lost. The impeller-to-volute clearance has also been designed in this way. It all means they not only have an impressive flow rate and pressure – but they can keep it up; they can go for up to 1h30 before you need to add more petrol.
SPECIFICATION
| Maximum Discharge Capacity(L/min) | 280 |
| Inlet/Outlet diameter mm/inches-Thread Type | 40/1.5-PF |
| Maximum Total Head (m) | 40 |
| Maximum Suction Head (m) | 8.0 |
| Pressure(bars) | 4.0 |
| Debris Size Capacity(mm) | 5.7 |
| Engine Model | GXH50 |
| Engine Type | 4-Stroke, OHV, 1 Cylinder |
| Displacement(cm3) | 49 |
| Bore x Stroke (mm) | 41.8 x 36.0 |
| Engine Speed (rpm) | 7,000 max |
| Engine Net Power(kW) (SAE J1349) | 1.60 |
| Cooling System | Forced Air |
| Ignition System | Transistor |
| Oil Capacity(L) | 0.25 |
| Fuel Tank Capacity(L) | 0.77 |
| Operating Time at maximum discharge | 54m |
| Starter System | Recoil |
| Length(mm) | 355 |
| Width(mm) | 275 |
| Length(mm) | 375 |
| Dry Weight(kg) | 9.1 |
| Sound Pressure Level at operators ears-dB(A) | 90 |
| Guaranteed Sound Power Level-dB(A) | 104 |