Honda WX10 1 Inch Water Pump
ABOUT THE WX10
Despite its compact size and weighing just 6.1kg, this superb general purpose pump can move 140 litres of fresh water per minute for drainage, irrigation and general water transfer just about wherever you need to work. The WX10 also generates an impressive 3.5 bars of pressure for washing down equipment, plus up to 8 metres suction head lift making it widely used for draining flooded inspection chambers and cellars or transferring water from a bowser.
The easy-starting and super-efficient mini 4-stroke engine conforms to the latest emission regulations as well as providing superb reliability. A unique 360 lubrication system also enables the pump to operate at virtually any incline without spilling oil or risk of engine damage, as well as ensuring trouble-free operation after transporting and storage. Quite simply, the WX10 is the handiest pump you can lay your hands on.
SPECIFICATION
| Maximum Discharge Capacity(L/min) | 120 |
| Inlet/Outlet diameter mm/inches-Thread Type | 25/0.1-PF |
| Maximum Total Head (m) | 37 |
| Maximum Suction Head (m) | 8.0 |
| Pressure(bars) | 3.7 |
| Debris Size Capacity(mm) | 5.7 |
| Engine Model | GX25 |
| Engine Type | 4-Stroke, OHC, 1 Cylinder |
| Displacement(cm3) | 25 |
| Bore x Stroke (mm) | 35.0 x 26.0 |
| Engine Speed (rpm) | 7,000 max |
| Engine Net Power(kW) (SAE J1349) | 0.72 |
| Cooling System | Forced Air |
| Ignition System | Transistor |
| Oil Capacity(L) | 0.08 |
| Fuel Tank Capacity(L) | 0.53 |
| Operating Time at maximum discharge | 54m |
| Starter System | Recoil |
| Length(mm) | 340 |
| Width(mm) | 220 |
| Length(mm) | 295 |
| Dry Weight(kg) | 6.1 |
| Sound Pressure Level at operators ears-dB(A) | 87 |
| Guaranteed Sound Power Level-dB(A) | 100 |
ABOUT THE WX10
Despite its compact size and weighing just 6.1kg, this superb general purpose pump can move 140 litres of fresh water per minute for drainage, irrigation and general water transfer just about wherever you need to work. The WX10 also generates an impressive 3.5 bars of pressure for washing down equipment, plus up to 8 metres suction head lift making it widely used for draining flooded inspection chambers and cellars or transferring water from a bowser.
The easy-starting and super-efficient mini 4-stroke engine conforms to the latest emission regulations as well as providing superb reliability. A unique 360 lubrication system also enables the pump to operate at virtually any incline without spilling oil or risk of engine damage, as well as ensuring trouble-free operation after transporting and storage. Quite simply, the WX10 is the handiest pump you can lay your hands on.
SPECIFICATION
| Maximum Discharge Capacity(L/min) | 120 |
| Inlet/Outlet diameter mm/inches-Thread Type | 25/0.1-PF |
| Maximum Total Head (m) | 37 |
| Maximum Suction Head (m) | 8.0 |
| Pressure(bars) | 3.7 |
| Debris Size Capacity(mm) | 5.7 |
| Engine Model | GX25 |
| Engine Type | 4-Stroke, OHC, 1 Cylinder |
| Displacement(cm3) | 25 |
| Bore x Stroke (mm) | 35.0 x 26.0 |
| Engine Speed (rpm) | 7,000 max |
| Engine Net Power(kW) (SAE J1349) | 0.72 |
| Cooling System | Forced Air |
| Ignition System | Transistor |
| Oil Capacity(L) | 0.08 |
| Fuel Tank Capacity(L) | 0.53 |
| Operating Time at maximum discharge | 54m |
| Starter System | Recoil |
| Length(mm) | 340 |
| Width(mm) | 220 |
| Length(mm) | 295 |
| Dry Weight(kg) | 6.1 |
| Sound Pressure Level at operators ears-dB(A) | 87 |
| Guaranteed Sound Power Level-dB(A) | 100 |
Original: $676.73
-70%$676.73
$203.02Description
ABOUT THE WX10
Despite its compact size and weighing just 6.1kg, this superb general purpose pump can move 140 litres of fresh water per minute for drainage, irrigation and general water transfer just about wherever you need to work. The WX10 also generates an impressive 3.5 bars of pressure for washing down equipment, plus up to 8 metres suction head lift making it widely used for draining flooded inspection chambers and cellars or transferring water from a bowser.
The easy-starting and super-efficient mini 4-stroke engine conforms to the latest emission regulations as well as providing superb reliability. A unique 360 lubrication system also enables the pump to operate at virtually any incline without spilling oil or risk of engine damage, as well as ensuring trouble-free operation after transporting and storage. Quite simply, the WX10 is the handiest pump you can lay your hands on.
SPECIFICATION
| Maximum Discharge Capacity(L/min) | 120 |
| Inlet/Outlet diameter mm/inches-Thread Type | 25/0.1-PF |
| Maximum Total Head (m) | 37 |
| Maximum Suction Head (m) | 8.0 |
| Pressure(bars) | 3.7 |
| Debris Size Capacity(mm) | 5.7 |
| Engine Model | GX25 |
| Engine Type | 4-Stroke, OHC, 1 Cylinder |
| Displacement(cm3) | 25 |
| Bore x Stroke (mm) | 35.0 x 26.0 |
| Engine Speed (rpm) | 7,000 max |
| Engine Net Power(kW) (SAE J1349) | 0.72 |
| Cooling System | Forced Air |
| Ignition System | Transistor |
| Oil Capacity(L) | 0.08 |
| Fuel Tank Capacity(L) | 0.53 |
| Operating Time at maximum discharge | 54m |
| Starter System | Recoil |
| Length(mm) | 340 |
| Width(mm) | 220 |
| Length(mm) | 295 |
| Dry Weight(kg) | 6.1 |
| Sound Pressure Level at operators ears-dB(A) | 87 |
| Guaranteed Sound Power Level-dB(A) | 100 |