Honda WT20 2 Inch Trash Water Pump
ABOUT THE WH20
Honda trash pumps are designed to allow solids (sticks, gravel and other suspended debris) to flow through the pump without clogging or causing damage, making them ideal for heavy duty construction and waste applications.
The Honda WT20 features a superbly reliable and efficient Honda 4-stroke engine with integral Oil Alert, and raises the performance further with a unique conical impeller design for exceptional self-priming and pumping performance. This design gives improved wear resistance whilst reducing the likelihood of clogging. Making inspections and clearing debris is quicker than ever too the pump case is easily removed with four-point quick release bolts, also allowing for easy impeller removal and wear plate maintenance.
To cope with highly abrasive sands and aggregates, this pump also features a super-durable silicon carbide seal and cast iron impeller and volute. Rubber engine mountings extend durability further still, reducing vibration and stress to the frame.
To complete the package the Honda WT20 is also supplied with quick-release hose couplings, hose bands and a steel suction hose strainer to limit oversize debris from entering the pump.
SPECIFICATION
| Maximum Discharge Capacity(L/min) | 700 |
| Inlet/Outlet diameter mm/inches-Thread Type | 50/2.0-PF |
| Maximum Total Head (m) | 26 |
| Maximum Suction Head (m) | 8.0 |
| Pressure(bars) | 2.6 |
| Debris Size Capacity(mm) | 24.0 |
| Engine Model | GX160 |
| Engine Type | 4-Stroke, OHV, 1 Cylinder |
| Displacement(cm3) | 163 |
| Bore x Stroke (mm) | 68.0 x 45.0 |
| Engine Speed (rpm) | 3,600 max |
| Engine Net Power(kW) (SAE J1349) | 3.60 |
| Cooling System | Forced Air |
| Ignition System | Transistor, Magneto |
| Oil Capacity(L) | 0.58 |
| Fuel Tank Capacity(L) | 3.10 |
| Operating Time at maximum discharge | 1h 30m |
| Starter System | Recoil |
| Length(mm) | 620 |
| Width(mm) | 460 |
| Length(mm) | 465 |
| Dry Weight(kg) | 47.0 |
| Sound Pressure Level at operators ears-dB(A) | 92 |
| Guaranteed Sound Power Level-dB(A) | 106 |
ABOUT THE WH20
Honda trash pumps are designed to allow solids (sticks, gravel and other suspended debris) to flow through the pump without clogging or causing damage, making them ideal for heavy duty construction and waste applications.
The Honda WT20 features a superbly reliable and efficient Honda 4-stroke engine with integral Oil Alert, and raises the performance further with a unique conical impeller design for exceptional self-priming and pumping performance. This design gives improved wear resistance whilst reducing the likelihood of clogging. Making inspections and clearing debris is quicker than ever too the pump case is easily removed with four-point quick release bolts, also allowing for easy impeller removal and wear plate maintenance.
To cope with highly abrasive sands and aggregates, this pump also features a super-durable silicon carbide seal and cast iron impeller and volute. Rubber engine mountings extend durability further still, reducing vibration and stress to the frame.
To complete the package the Honda WT20 is also supplied with quick-release hose couplings, hose bands and a steel suction hose strainer to limit oversize debris from entering the pump.
SPECIFICATION
| Maximum Discharge Capacity(L/min) | 700 |
| Inlet/Outlet diameter mm/inches-Thread Type | 50/2.0-PF |
| Maximum Total Head (m) | 26 |
| Maximum Suction Head (m) | 8.0 |
| Pressure(bars) | 2.6 |
| Debris Size Capacity(mm) | 24.0 |
| Engine Model | GX160 |
| Engine Type | 4-Stroke, OHV, 1 Cylinder |
| Displacement(cm3) | 163 |
| Bore x Stroke (mm) | 68.0 x 45.0 |
| Engine Speed (rpm) | 3,600 max |
| Engine Net Power(kW) (SAE J1349) | 3.60 |
| Cooling System | Forced Air |
| Ignition System | Transistor, Magneto |
| Oil Capacity(L) | 0.58 |
| Fuel Tank Capacity(L) | 3.10 |
| Operating Time at maximum discharge | 1h 30m |
| Starter System | Recoil |
| Length(mm) | 620 |
| Width(mm) | 460 |
| Length(mm) | 465 |
| Dry Weight(kg) | 47.0 |
| Sound Pressure Level at operators ears-dB(A) | 92 |
| Guaranteed Sound Power Level-dB(A) | 106 |
Description
ABOUT THE WH20
Honda trash pumps are designed to allow solids (sticks, gravel and other suspended debris) to flow through the pump without clogging or causing damage, making them ideal for heavy duty construction and waste applications.
The Honda WT20 features a superbly reliable and efficient Honda 4-stroke engine with integral Oil Alert, and raises the performance further with a unique conical impeller design for exceptional self-priming and pumping performance. This design gives improved wear resistance whilst reducing the likelihood of clogging. Making inspections and clearing debris is quicker than ever too the pump case is easily removed with four-point quick release bolts, also allowing for easy impeller removal and wear plate maintenance.
To cope with highly abrasive sands and aggregates, this pump also features a super-durable silicon carbide seal and cast iron impeller and volute. Rubber engine mountings extend durability further still, reducing vibration and stress to the frame.
To complete the package the Honda WT20 is also supplied with quick-release hose couplings, hose bands and a steel suction hose strainer to limit oversize debris from entering the pump.
SPECIFICATION
| Maximum Discharge Capacity(L/min) | 700 |
| Inlet/Outlet diameter mm/inches-Thread Type | 50/2.0-PF |
| Maximum Total Head (m) | 26 |
| Maximum Suction Head (m) | 8.0 |
| Pressure(bars) | 2.6 |
| Debris Size Capacity(mm) | 24.0 |
| Engine Model | GX160 |
| Engine Type | 4-Stroke, OHV, 1 Cylinder |
| Displacement(cm3) | 163 |
| Bore x Stroke (mm) | 68.0 x 45.0 |
| Engine Speed (rpm) | 3,600 max |
| Engine Net Power(kW) (SAE J1349) | 3.60 |
| Cooling System | Forced Air |
| Ignition System | Transistor, Magneto |
| Oil Capacity(L) | 0.58 |
| Fuel Tank Capacity(L) | 3.10 |
| Operating Time at maximum discharge | 1h 30m |
| Starter System | Recoil |
| Length(mm) | 620 |
| Width(mm) | 460 |
| Length(mm) | 465 |
| Dry Weight(kg) | 47.0 |
| Sound Pressure Level at operators ears-dB(A) | 92 |
| Guaranteed Sound Power Level-dB(A) | 106 |