Honda WH15 1.5 Inch Pressure Water Pump
ABOUT THE WH15
DEFYING GRAVITY
With their unrivalled pressure, they can certainly push water uphill.
Our powerful High pressure pumps push out huge amounts of pressure – perfect for when you need to move water far and high. They’re ideal for long-hose irrigation or dust suppression; their high level of pressure is even suited to local fire fighting. You can count on a Honda in the face of emergency.
Known as ‘total head’, it’s the maximum height the pump can force water from suction head to discharge head. Our High pressure pumps use their five bar of pressure to push water up to 50m – that’s around the length of five buses parked end to end.
A sealed system
An effective pump must create a partial vacuum, so the seals on our High pressure pumps have been specially crafted to ensure air can't be drawn in, which causes the all important vacuum to be lost. The impeller-to-volute clearance has also been designed in this way. It all means they not only have an impressive pressure – but they can keep it up; they can go for up to 2 hours 30 minutes before you need to add more petrol.
SPECIFICATION
| Maximum Discharge Capacity(L/min) | 370 |
| Inlet/Outlet diameter mm/inches-Thread Type | 40/1.5-PF |
| Maximum Total Head (m) | 40 |
| Maximum Suction Head (m) | 8.0 |
| Pressure(bars) | 4.0 |
| Debris Size Capacity(mm) | 3.0 |
| Engine Model | GX120 |
| Engine Type | 4-Stroke, OHV, 1 Cylinder |
| Displacement(cm3) | 118 |
| Bore x Stroke (mm) | 60.0 x 42.0 |
| Engine Speed (rpm) | 3,600 max |
| Engine Net Power(kW) (SAE J1349) | 2.60 |
| Cooling System | Forced Air |
| Ignition System | Transistor |
| Oil Capacity(L) | 0.56 |
| Fuel Tank Capacity(L) | 2.00 |
| Operating Time at maximum discharge | 1h 30m |
| Starter System | Recoil |
| Length(mm) | 415 |
| Width(mm) | 360 |
| Length(mm) | 415 |
| Dry Weight(kg) | 22.0 |
| Sound Pressure Level at operators ears-dB(A) | 87 |
| Guaranteed Sound Power Level-dB(A) | 104 |
ABOUT THE WH15
DEFYING GRAVITY
With their unrivalled pressure, they can certainly push water uphill.
Our powerful High pressure pumps push out huge amounts of pressure – perfect for when you need to move water far and high. They’re ideal for long-hose irrigation or dust suppression; their high level of pressure is even suited to local fire fighting. You can count on a Honda in the face of emergency.
Known as ‘total head’, it’s the maximum height the pump can force water from suction head to discharge head. Our High pressure pumps use their five bar of pressure to push water up to 50m – that’s around the length of five buses parked end to end.
A sealed system
An effective pump must create a partial vacuum, so the seals on our High pressure pumps have been specially crafted to ensure air can't be drawn in, which causes the all important vacuum to be lost. The impeller-to-volute clearance has also been designed in this way. It all means they not only have an impressive pressure – but they can keep it up; they can go for up to 2 hours 30 minutes before you need to add more petrol.
SPECIFICATION
| Maximum Discharge Capacity(L/min) | 370 |
| Inlet/Outlet diameter mm/inches-Thread Type | 40/1.5-PF |
| Maximum Total Head (m) | 40 |
| Maximum Suction Head (m) | 8.0 |
| Pressure(bars) | 4.0 |
| Debris Size Capacity(mm) | 3.0 |
| Engine Model | GX120 |
| Engine Type | 4-Stroke, OHV, 1 Cylinder |
| Displacement(cm3) | 118 |
| Bore x Stroke (mm) | 60.0 x 42.0 |
| Engine Speed (rpm) | 3,600 max |
| Engine Net Power(kW) (SAE J1349) | 2.60 |
| Cooling System | Forced Air |
| Ignition System | Transistor |
| Oil Capacity(L) | 0.56 |
| Fuel Tank Capacity(L) | 2.00 |
| Operating Time at maximum discharge | 1h 30m |
| Starter System | Recoil |
| Length(mm) | 415 |
| Width(mm) | 360 |
| Length(mm) | 415 |
| Dry Weight(kg) | 22.0 |
| Sound Pressure Level at operators ears-dB(A) | 87 |
| Guaranteed Sound Power Level-dB(A) | 104 |
Original: $1,511.60
-70%$1,511.60
$453.48Description
ABOUT THE WH15
DEFYING GRAVITY
With their unrivalled pressure, they can certainly push water uphill.
Our powerful High pressure pumps push out huge amounts of pressure – perfect for when you need to move water far and high. They’re ideal for long-hose irrigation or dust suppression; their high level of pressure is even suited to local fire fighting. You can count on a Honda in the face of emergency.
Known as ‘total head’, it’s the maximum height the pump can force water from suction head to discharge head. Our High pressure pumps use their five bar of pressure to push water up to 50m – that’s around the length of five buses parked end to end.
A sealed system
An effective pump must create a partial vacuum, so the seals on our High pressure pumps have been specially crafted to ensure air can't be drawn in, which causes the all important vacuum to be lost. The impeller-to-volute clearance has also been designed in this way. It all means they not only have an impressive pressure – but they can keep it up; they can go for up to 2 hours 30 minutes before you need to add more petrol.
SPECIFICATION
| Maximum Discharge Capacity(L/min) | 370 |
| Inlet/Outlet diameter mm/inches-Thread Type | 40/1.5-PF |
| Maximum Total Head (m) | 40 |
| Maximum Suction Head (m) | 8.0 |
| Pressure(bars) | 4.0 |
| Debris Size Capacity(mm) | 3.0 |
| Engine Model | GX120 |
| Engine Type | 4-Stroke, OHV, 1 Cylinder |
| Displacement(cm3) | 118 |
| Bore x Stroke (mm) | 60.0 x 42.0 |
| Engine Speed (rpm) | 3,600 max |
| Engine Net Power(kW) (SAE J1349) | 2.60 |
| Cooling System | Forced Air |
| Ignition System | Transistor |
| Oil Capacity(L) | 0.56 |
| Fuel Tank Capacity(L) | 2.00 |
| Operating Time at maximum discharge | 1h 30m |
| Starter System | Recoil |
| Length(mm) | 415 |
| Width(mm) | 360 |
| Length(mm) | 415 |
| Dry Weight(kg) | 22.0 |
| Sound Pressure Level at operators ears-dB(A) | 87 |
| Guaranteed Sound Power Level-dB(A) | 104 |