Honda WT30 3 Inch Trash Water Pump
ABOUT THE WT30
This Product is currently not available until the 1st week of January
Designed for dealing with large volumes of water and moving it quickly, out general purpose and trash pumps are the professional choice. Robust and durable, thanks to a heavy-duty protective frame, they are powered by out commercial grade GX engine, renowned for its high performance and fuel efficiency.
Taking on the most demanding jobs, our range of trash pumps are designed to allow gravel and other suspended debris to flow through the pump without clogging or causing damage. built around durability and wear resistance, they feature a silicon carbide seal and a unique conical cast iron impeller design which reduces wear. The number and shape of the blades has been optimised to limit energy loss and allow more water to be pumped for the same fuel consumption. Rubber mounts, at a 45 degree incline, ensure minimal vibration at high engine rpm. Quick release bolts on the removable inspection cover make maintenance and clearing debris quick and simple.
SPECIFICATION
| Maximum Discharge Capacity(L/min) | 1,200 |
| Inlet/Outlet diameter mm/inches-Thread Type | 80/3.0-PF |
| Maximum Total Head (m) | 25 |
| Maximum Suction Head (m) | 8.0 |
| Pressure(bars) | 2.5 |
| Debris Size Capacity(mm) | 28.0 |
| Engine Model | GX270 |
| Engine Type | 4-Stroke, OHV, 1 Cylinder |
| Displacement(cm3) | 270 |
| Bore x Stroke (mm) | 77.0 x 58.0 |
| Engine Speed (rpm) | 3,600 max |
| Engine Net Power(kW) (SAE J1349) | 6.30 |
| Cooling System | Forced Air |
| Ignition System | Digital CDI |
| Oil Capacity(L) | 1.10 |
| Fuel Tank Capacity(L) | 5.30 |
| Operating Time at maximum discharge | 1h 30m |
| Starter System | Recoil |
| Length(mm) | 660 |
| Width(mm) | 495 |
| Length(mm) | 515 |
| Dry Weight(kg) | 61.0 |
| Sound Pressure Level at operators ears-dB(A) | 95 |
| Guaranteed Sound Power Level-dB(A) | 110 |
ABOUT THE WT30
This Product is currently not available until the 1st week of January
Designed for dealing with large volumes of water and moving it quickly, out general purpose and trash pumps are the professional choice. Robust and durable, thanks to a heavy-duty protective frame, they are powered by out commercial grade GX engine, renowned for its high performance and fuel efficiency.
Taking on the most demanding jobs, our range of trash pumps are designed to allow gravel and other suspended debris to flow through the pump without clogging or causing damage. built around durability and wear resistance, they feature a silicon carbide seal and a unique conical cast iron impeller design which reduces wear. The number and shape of the blades has been optimised to limit energy loss and allow more water to be pumped for the same fuel consumption. Rubber mounts, at a 45 degree incline, ensure minimal vibration at high engine rpm. Quick release bolts on the removable inspection cover make maintenance and clearing debris quick and simple.
SPECIFICATION
| Maximum Discharge Capacity(L/min) | 1,200 |
| Inlet/Outlet diameter mm/inches-Thread Type | 80/3.0-PF |
| Maximum Total Head (m) | 25 |
| Maximum Suction Head (m) | 8.0 |
| Pressure(bars) | 2.5 |
| Debris Size Capacity(mm) | 28.0 |
| Engine Model | GX270 |
| Engine Type | 4-Stroke, OHV, 1 Cylinder |
| Displacement(cm3) | 270 |
| Bore x Stroke (mm) | 77.0 x 58.0 |
| Engine Speed (rpm) | 3,600 max |
| Engine Net Power(kW) (SAE J1349) | 6.30 |
| Cooling System | Forced Air |
| Ignition System | Digital CDI |
| Oil Capacity(L) | 1.10 |
| Fuel Tank Capacity(L) | 5.30 |
| Operating Time at maximum discharge | 1h 30m |
| Starter System | Recoil |
| Length(mm) | 660 |
| Width(mm) | 495 |
| Length(mm) | 515 |
| Dry Weight(kg) | 61.0 |
| Sound Pressure Level at operators ears-dB(A) | 95 |
| Guaranteed Sound Power Level-dB(A) | 110 |
Original: $2,555.51
-70%$2,555.51
$766.65Description
ABOUT THE WT30
This Product is currently not available until the 1st week of January
Designed for dealing with large volumes of water and moving it quickly, out general purpose and trash pumps are the professional choice. Robust and durable, thanks to a heavy-duty protective frame, they are powered by out commercial grade GX engine, renowned for its high performance and fuel efficiency.
Taking on the most demanding jobs, our range of trash pumps are designed to allow gravel and other suspended debris to flow through the pump without clogging or causing damage. built around durability and wear resistance, they feature a silicon carbide seal and a unique conical cast iron impeller design which reduces wear. The number and shape of the blades has been optimised to limit energy loss and allow more water to be pumped for the same fuel consumption. Rubber mounts, at a 45 degree incline, ensure minimal vibration at high engine rpm. Quick release bolts on the removable inspection cover make maintenance and clearing debris quick and simple.
SPECIFICATION
| Maximum Discharge Capacity(L/min) | 1,200 |
| Inlet/Outlet diameter mm/inches-Thread Type | 80/3.0-PF |
| Maximum Total Head (m) | 25 |
| Maximum Suction Head (m) | 8.0 |
| Pressure(bars) | 2.5 |
| Debris Size Capacity(mm) | 28.0 |
| Engine Model | GX270 |
| Engine Type | 4-Stroke, OHV, 1 Cylinder |
| Displacement(cm3) | 270 |
| Bore x Stroke (mm) | 77.0 x 58.0 |
| Engine Speed (rpm) | 3,600 max |
| Engine Net Power(kW) (SAE J1349) | 6.30 |
| Cooling System | Forced Air |
| Ignition System | Digital CDI |
| Oil Capacity(L) | 1.10 |
| Fuel Tank Capacity(L) | 5.30 |
| Operating Time at maximum discharge | 1h 30m |
| Starter System | Recoil |
| Length(mm) | 660 |
| Width(mm) | 495 |
| Length(mm) | 515 |
| Dry Weight(kg) | 61.0 |
| Sound Pressure Level at operators ears-dB(A) | 95 |
| Guaranteed Sound Power Level-dB(A) | 110 |