Honda WB30 3 Inch Water Pump
ABOUT THE WB30
Whether it's site water containing silt and sand or plain freshwater, the Honda WB20 and WB30 pumps are ideal for shifting it fast. Their premium performance and durability comes from the pairing of Hondas GX industrial grade OHV 4-stroke engines with a high quality abrasion resistant cast iron volute and impeller. The larger 3 inch WB30 is capable of
moving a massive 1100 litres a minute and will pump up to 138,000 litres on a single tankful of fuel.
The build quality doesn't just include the pump either. These tried and tested units are mounted on vibration-reducing rubber dampers to ensure smoother running and maximise the life of the heavy duty tubular steel frame. You see, with Hondas attention to detail and uncompromising build, you really do get what you pay for.
SPECIFICATION
| Maximum Discharge Capacity(L/min) | 1,100 |
| Inlet/Outlet diameter mm/inches-Thread Type | 80/3.0-PF |
| Maximum Total Head (m) | 23 |
| Maximum Suction Head (m) | 7.5 |
| Pressure(bars) | 2.3 |
| Debris Size Capacity(mm) | 6.0 |
| Engine Model | GX160 |
| Engine Type | 4-Stroke, OHV, 1 Cylinder |
| Displacement(cm3) | 163 |
| Bore x Stroke (mm) | 68.0 x 45.0 |
| Engine Speed (rpm) | 3,600 max |
| Engine Net Power(kW) (SAE J1349) | 3.60 |
| Cooling System | Forced Air |
| Ignition System | Transistor |
| Oil Capacity(L) | 0.58 |
| Fuel Tank Capacity(L) | 3.10 |
| Operating Time at maximum discharge | 1h 54m |
| Starter System | Recoil |
| Length(mm) | 510 |
| Width(mm) | 385 |
| Length(mm) | 455 |
| Dry Weight(kg) | 26.0 |
| Sound Pressure Level at operators ears-dB(A) | 89 |
| Guaranteed Sound Power Level-dB(A) | 103 |
ABOUT THE WB30
Whether it's site water containing silt and sand or plain freshwater, the Honda WB20 and WB30 pumps are ideal for shifting it fast. Their premium performance and durability comes from the pairing of Hondas GX industrial grade OHV 4-stroke engines with a high quality abrasion resistant cast iron volute and impeller. The larger 3 inch WB30 is capable of
moving a massive 1100 litres a minute and will pump up to 138,000 litres on a single tankful of fuel.
The build quality doesn't just include the pump either. These tried and tested units are mounted on vibration-reducing rubber dampers to ensure smoother running and maximise the life of the heavy duty tubular steel frame. You see, with Hondas attention to detail and uncompromising build, you really do get what you pay for.
SPECIFICATION
| Maximum Discharge Capacity(L/min) | 1,100 |
| Inlet/Outlet diameter mm/inches-Thread Type | 80/3.0-PF |
| Maximum Total Head (m) | 23 |
| Maximum Suction Head (m) | 7.5 |
| Pressure(bars) | 2.3 |
| Debris Size Capacity(mm) | 6.0 |
| Engine Model | GX160 |
| Engine Type | 4-Stroke, OHV, 1 Cylinder |
| Displacement(cm3) | 163 |
| Bore x Stroke (mm) | 68.0 x 45.0 |
| Engine Speed (rpm) | 3,600 max |
| Engine Net Power(kW) (SAE J1349) | 3.60 |
| Cooling System | Forced Air |
| Ignition System | Transistor |
| Oil Capacity(L) | 0.58 |
| Fuel Tank Capacity(L) | 3.10 |
| Operating Time at maximum discharge | 1h 54m |
| Starter System | Recoil |
| Length(mm) | 510 |
| Width(mm) | 385 |
| Length(mm) | 455 |
| Dry Weight(kg) | 26.0 |
| Sound Pressure Level at operators ears-dB(A) | 89 |
| Guaranteed Sound Power Level-dB(A) | 103 |
Original: $934.03
-70%$934.03
$280.21Description
ABOUT THE WB30
Whether it's site water containing silt and sand or plain freshwater, the Honda WB20 and WB30 pumps are ideal for shifting it fast. Their premium performance and durability comes from the pairing of Hondas GX industrial grade OHV 4-stroke engines with a high quality abrasion resistant cast iron volute and impeller. The larger 3 inch WB30 is capable of
moving a massive 1100 litres a minute and will pump up to 138,000 litres on a single tankful of fuel.
The build quality doesn't just include the pump either. These tried and tested units are mounted on vibration-reducing rubber dampers to ensure smoother running and maximise the life of the heavy duty tubular steel frame. You see, with Hondas attention to detail and uncompromising build, you really do get what you pay for.
SPECIFICATION
| Maximum Discharge Capacity(L/min) | 1,100 |
| Inlet/Outlet diameter mm/inches-Thread Type | 80/3.0-PF |
| Maximum Total Head (m) | 23 |
| Maximum Suction Head (m) | 7.5 |
| Pressure(bars) | 2.3 |
| Debris Size Capacity(mm) | 6.0 |
| Engine Model | GX160 |
| Engine Type | 4-Stroke, OHV, 1 Cylinder |
| Displacement(cm3) | 163 |
| Bore x Stroke (mm) | 68.0 x 45.0 |
| Engine Speed (rpm) | 3,600 max |
| Engine Net Power(kW) (SAE J1349) | 3.60 |
| Cooling System | Forced Air |
| Ignition System | Transistor |
| Oil Capacity(L) | 0.58 |
| Fuel Tank Capacity(L) | 3.10 |
| Operating Time at maximum discharge | 1h 54m |
| Starter System | Recoil |
| Length(mm) | 510 |
| Width(mm) | 385 |
| Length(mm) | 455 |
| Dry Weight(kg) | 26.0 |
| Sound Pressure Level at operators ears-dB(A) | 89 |
| Guaranteed Sound Power Level-dB(A) | 103 |