Honda WH20 2 Inch Pressure Water Pump
ABOUT THE WH20
The WH20 offers exceptional high pressure performance with lower flow, ideally suited to sprinkling, jetting, long-hose irrigation or fire fighting applications. The combination of a powerful GX160 4-stroke engine and larger diameter impeller means the WH20 is capable of producing 5 bars of pressure with up to 50m headlift.
And, as you'd expect from a Honda, it is built to last. The pump features a lightweight and corrosion-resistant aluminium body, durable cast iron volute and impeller and a carbon ceramic mechanical seal. A quality welded tubular steel frame provides added durability with easy carrying. Add to this the super reliable, easy starting engine and tool-free hose couplings and you've got a pump that allows you to concentrate purely on the job in hand - vital in emergency situations and just great peace of mind for everyday tasks.
SPECIFICATION
| Maximum Discharge Capacity(L/min) | 450 |
| Inlet/Outlet diameter mm/inches-Thread Type | 50/8.0-PF |
| Maximum Total Head (m) | 50 |
| Maximum Suction Head (m) | 8.0 |
| Pressure(bars) | 5.0 |
| Debris Size Capacity(mm) | 3.0 |
| Engine Model | GX160 |
| Engine Type | 4-Stroke, OHV, 1 Cylinder |
| Displacement(cm3) | 163 |
| Bore x Stroke (mm) | 68.0 x 45.0 |
| Engine Speed (rpm) | 3,600 max |
| Engine Net Power(kW) (SAE J1349) | 3.60 |
| Cooling System | Forced Air |
| Ignition System | Transistor |
| Oil Capacity(L) | 0.58 |
| Fuel Tank Capacity(L) | 3.10 |
| Operating Time at maximum discharge | 1h 30m |
| Starter System | Recoil |
| Length(mm) | 520 |
| Width(mm) | 400 |
| Length(mm) | 460 |
| Dry Weight(kg) | 27.0 |
| Sound Pressure Level at operators ears-dB(A) | 91 |
| Guaranteed Sound Power Level-dB(A) | 106 |
ABOUT THE WH20
The WH20 offers exceptional high pressure performance with lower flow, ideally suited to sprinkling, jetting, long-hose irrigation or fire fighting applications. The combination of a powerful GX160 4-stroke engine and larger diameter impeller means the WH20 is capable of producing 5 bars of pressure with up to 50m headlift.
And, as you'd expect from a Honda, it is built to last. The pump features a lightweight and corrosion-resistant aluminium body, durable cast iron volute and impeller and a carbon ceramic mechanical seal. A quality welded tubular steel frame provides added durability with easy carrying. Add to this the super reliable, easy starting engine and tool-free hose couplings and you've got a pump that allows you to concentrate purely on the job in hand - vital in emergency situations and just great peace of mind for everyday tasks.
SPECIFICATION
| Maximum Discharge Capacity(L/min) | 450 |
| Inlet/Outlet diameter mm/inches-Thread Type | 50/8.0-PF |
| Maximum Total Head (m) | 50 |
| Maximum Suction Head (m) | 8.0 |
| Pressure(bars) | 5.0 |
| Debris Size Capacity(mm) | 3.0 |
| Engine Model | GX160 |
| Engine Type | 4-Stroke, OHV, 1 Cylinder |
| Displacement(cm3) | 163 |
| Bore x Stroke (mm) | 68.0 x 45.0 |
| Engine Speed (rpm) | 3,600 max |
| Engine Net Power(kW) (SAE J1349) | 3.60 |
| Cooling System | Forced Air |
| Ignition System | Transistor |
| Oil Capacity(L) | 0.58 |
| Fuel Tank Capacity(L) | 3.10 |
| Operating Time at maximum discharge | 1h 30m |
| Starter System | Recoil |
| Length(mm) | 520 |
| Width(mm) | 400 |
| Length(mm) | 460 |
| Dry Weight(kg) | 27.0 |
| Sound Pressure Level at operators ears-dB(A) | 91 |
| Guaranteed Sound Power Level-dB(A) | 106 |
Description
ABOUT THE WH20
The WH20 offers exceptional high pressure performance with lower flow, ideally suited to sprinkling, jetting, long-hose irrigation or fire fighting applications. The combination of a powerful GX160 4-stroke engine and larger diameter impeller means the WH20 is capable of producing 5 bars of pressure with up to 50m headlift.
And, as you'd expect from a Honda, it is built to last. The pump features a lightweight and corrosion-resistant aluminium body, durable cast iron volute and impeller and a carbon ceramic mechanical seal. A quality welded tubular steel frame provides added durability with easy carrying. Add to this the super reliable, easy starting engine and tool-free hose couplings and you've got a pump that allows you to concentrate purely on the job in hand - vital in emergency situations and just great peace of mind for everyday tasks.
SPECIFICATION
| Maximum Discharge Capacity(L/min) | 450 |
| Inlet/Outlet diameter mm/inches-Thread Type | 50/8.0-PF |
| Maximum Total Head (m) | 50 |
| Maximum Suction Head (m) | 8.0 |
| Pressure(bars) | 5.0 |
| Debris Size Capacity(mm) | 3.0 |
| Engine Model | GX160 |
| Engine Type | 4-Stroke, OHV, 1 Cylinder |
| Displacement(cm3) | 163 |
| Bore x Stroke (mm) | 68.0 x 45.0 |
| Engine Speed (rpm) | 3,600 max |
| Engine Net Power(kW) (SAE J1349) | 3.60 |
| Cooling System | Forced Air |
| Ignition System | Transistor |
| Oil Capacity(L) | 0.58 |
| Fuel Tank Capacity(L) | 3.10 |
| Operating Time at maximum discharge | 1h 30m |
| Starter System | Recoil |
| Length(mm) | 520 |
| Width(mm) | 400 |
| Length(mm) | 460 |
| Dry Weight(kg) | 27.0 |
| Sound Pressure Level at operators ears-dB(A) | 91 |
| Guaranteed Sound Power Level-dB(A) | 106 |