PW150 PH14 (2250psi - 150bar) Pressure Washer Upright Frame
ABOUT THE PRESSURE WASHER
TASKMAN Pressure Washers are built with Getting the Job Done in mind.
The PW150 PH14 pressure washer Honda powered by GX200 petrol engine is ideally suited for light commercial cleaning application.
Comes complete with High Pressure Hose, Heavy Duty Lance and Suction hose and is fitted with leading pump technology by Interpump.
Very portable
Solid rubber wheels
Strong upright frame
Interpump unit
Direct Drive
Chemical induction
SPECIFICATION
| Type | Pressure Washer |
| Weight |
34kg |
| Drive Type | Gearbox 2:1 Reduction |
| Engine Type | Honda GX200 |
| Hose Length | 10 metres |
| Litres Per Minute | 14 |
| Pump Unit | Interpump |
| Suction Filter Pipe | Yes |
| Warranty | 12 Months |
| Water Pressure | 2250psi / 150 bar |
| Wheels | Solid Rubber |
| Starter System | Recoil |
ABOUT THE PRESSURE WASHER
TASKMAN Pressure Washers are built with Getting the Job Done in mind.
The PW150 PH14 pressure washer Honda powered by GX200 petrol engine is ideally suited for light commercial cleaning application.
Comes complete with High Pressure Hose, Heavy Duty Lance and Suction hose and is fitted with leading pump technology by Interpump.
Very portable
Solid rubber wheels
Strong upright frame
Interpump unit
Direct Drive
Chemical induction
SPECIFICATION
| Type | Pressure Washer |
| Weight |
34kg |
| Drive Type | Gearbox 2:1 Reduction |
| Engine Type | Honda GX200 |
| Hose Length | 10 metres |
| Litres Per Minute | 14 |
| Pump Unit | Interpump |
| Suction Filter Pipe | Yes |
| Warranty | 12 Months |
| Water Pressure | 2250psi / 150 bar |
| Wheels | Solid Rubber |
| Starter System | Recoil |
Original: $1,896.19
-70%$1,896.19
$568.86Description
ABOUT THE PRESSURE WASHER
TASKMAN Pressure Washers are built with Getting the Job Done in mind.
The PW150 PH14 pressure washer Honda powered by GX200 petrol engine is ideally suited for light commercial cleaning application.
Comes complete with High Pressure Hose, Heavy Duty Lance and Suction hose and is fitted with leading pump technology by Interpump.
Very portable
Solid rubber wheels
Strong upright frame
Interpump unit
Direct Drive
Chemical induction
SPECIFICATION
| Type | Pressure Washer |
| Weight |
34kg |
| Drive Type | Gearbox 2:1 Reduction |
| Engine Type | Honda GX200 |
| Hose Length | 10 metres |
| Litres Per Minute | 14 |
| Pump Unit | Interpump |
| Suction Filter Pipe | Yes |
| Warranty | 12 Months |
| Water Pressure | 2250psi / 150 bar |
| Wheels | Solid Rubber |
| Starter System | Recoil |