Honda BF30 Long Leg Tiller Handle Outboard
The BF30 are loaded with valuable new performance features. The 10% engine displacement increase ensures more power and a flat torque curve throughout the rpm range. The PGM-IG electronic ignition provides the optimum ignition timing ay any engine speed improving the performance overall. And an auto-start enrichment system automatically adjusts the air/fuel ratio for quick and easy choke-free starting every time.
| Type of 4 Stroke | OHC 3 Cylinder |
| Power Source | Petrol |
| Power Details Hp (kW) | 30 (22.1) |
| Full Throttle RPM Range | 5,000 - 6,000 |
| Starting Method | Electric Starter |
| Caburation | 3 Carburettors With Accelerator Pump |
| Counter Rotation | No |
| Controls | Tiller Handle |
| Cooling System | Water Cooling(With Thermostat) |
| Exhaust System | Propeller Boss |
| Gear Ratio | 2.08 |
| Fuel Tank | 25 Litre External |
| Transom Height | 552mm |
| Weight | 79.5 kg |
| Dimensions (L x W x H) | 720 x 375 x 1,195 mm |
| Warranty | 6 Years Domestic |
| Engine Trim & Tilt | Gas Assist Tilt |
The BF30 are loaded with valuable new performance features. The 10% engine displacement increase ensures more power and a flat torque curve throughout the rpm range. The PGM-IG electronic ignition provides the optimum ignition timing ay any engine speed improving the performance overall. And an auto-start enrichment system automatically adjusts the air/fuel ratio for quick and easy choke-free starting every time.
| Type of 4 Stroke | OHC 3 Cylinder |
| Power Source | Petrol |
| Power Details Hp (kW) | 30 (22.1) |
| Full Throttle RPM Range | 5,000 - 6,000 |
| Starting Method | Electric Starter |
| Caburation | 3 Carburettors With Accelerator Pump |
| Counter Rotation | No |
| Controls | Tiller Handle |
| Cooling System | Water Cooling(With Thermostat) |
| Exhaust System | Propeller Boss |
| Gear Ratio | 2.08 |
| Fuel Tank | 25 Litre External |
| Transom Height | 552mm |
| Weight | 79.5 kg |
| Dimensions (L x W x H) | 720 x 375 x 1,195 mm |
| Warranty | 6 Years Domestic |
| Engine Trim & Tilt | Gas Assist Tilt |
Original: $9,695.38
-70%$9,695.38
$2,908.61Description
The BF30 are loaded with valuable new performance features. The 10% engine displacement increase ensures more power and a flat torque curve throughout the rpm range. The PGM-IG electronic ignition provides the optimum ignition timing ay any engine speed improving the performance overall. And an auto-start enrichment system automatically adjusts the air/fuel ratio for quick and easy choke-free starting every time.
| Type of 4 Stroke | OHC 3 Cylinder |
| Power Source | Petrol |
| Power Details Hp (kW) | 30 (22.1) |
| Full Throttle RPM Range | 5,000 - 6,000 |
| Starting Method | Electric Starter |
| Caburation | 3 Carburettors With Accelerator Pump |
| Counter Rotation | No |
| Controls | Tiller Handle |
| Cooling System | Water Cooling(With Thermostat) |
| Exhaust System | Propeller Boss |
| Gear Ratio | 2.08 |
| Fuel Tank | 25 Litre External |
| Transom Height | 552mm |
| Weight | 79.5 kg |
| Dimensions (L x W x H) | 720 x 375 x 1,195 mm |
| Warranty | 6 Years Domestic |
| Engine Trim & Tilt | Gas Assist Tilt |