Honda BF30 Long Leg Remote Control Outboard
More features, more flexibility
The BF30 are loaded with valuable new performance features. The 10% engine displacement increase ensures more power and a flat torque curve throughout the rpm range. The PGM-IG electronic ignition provides the optimum ignition timing ay any engine speed improving the performance overall. And an auto-start enrichment system automatically adjusts the air/fuel ratio for quick and easy choke-free starting every time.
| Type of 4 Stroke | OHC 3 Cylinder |
| Power Source | Petrol |
| Power Details Hp (kW) | 30 (22.1) |
| Full Throttle RPM Range | 5,500 - 6,500 |
| Starting Method | Electric Starter |
| Caburation | 3 Carburettors With Accelerator Pump |
| Counter Rotation | No |
| Controls | Remote Control |
| Cooling System | Water Cooling(With Thermostat) |
| Exhaust System | Propeller Boss |
| Gear Ratio | 2.08 |
| Fuel Tank | 25 Litre External |
| Transom Height | 552mm |
| Weight | 72.50 kg |
| Dimensions (L x W x H) | 640 x 375 x 1,195 mm |
| Warranty | 6 Years Domestic |
| Engine Trim & Tilt | Power Trim And Tilt |
More features, more flexibility
The BF30 are loaded with valuable new performance features. The 10% engine displacement increase ensures more power and a flat torque curve throughout the rpm range. The PGM-IG electronic ignition provides the optimum ignition timing ay any engine speed improving the performance overall. And an auto-start enrichment system automatically adjusts the air/fuel ratio for quick and easy choke-free starting every time.
| Type of 4 Stroke | OHC 3 Cylinder |
| Power Source | Petrol |
| Power Details Hp (kW) | 30 (22.1) |
| Full Throttle RPM Range | 5,500 - 6,500 |
| Starting Method | Electric Starter |
| Caburation | 3 Carburettors With Accelerator Pump |
| Counter Rotation | No |
| Controls | Remote Control |
| Cooling System | Water Cooling(With Thermostat) |
| Exhaust System | Propeller Boss |
| Gear Ratio | 2.08 |
| Fuel Tank | 25 Litre External |
| Transom Height | 552mm |
| Weight | 72.50 kg |
| Dimensions (L x W x H) | 640 x 375 x 1,195 mm |
| Warranty | 6 Years Domestic |
| Engine Trim & Tilt | Power Trim And Tilt |
Description
More features, more flexibility
The BF30 are loaded with valuable new performance features. The 10% engine displacement increase ensures more power and a flat torque curve throughout the rpm range. The PGM-IG electronic ignition provides the optimum ignition timing ay any engine speed improving the performance overall. And an auto-start enrichment system automatically adjusts the air/fuel ratio for quick and easy choke-free starting every time.
| Type of 4 Stroke | OHC 3 Cylinder |
| Power Source | Petrol |
| Power Details Hp (kW) | 30 (22.1) |
| Full Throttle RPM Range | 5,500 - 6,500 |
| Starting Method | Electric Starter |
| Caburation | 3 Carburettors With Accelerator Pump |
| Counter Rotation | No |
| Controls | Remote Control |
| Cooling System | Water Cooling(With Thermostat) |
| Exhaust System | Propeller Boss |
| Gear Ratio | 2.08 |
| Fuel Tank | 25 Litre External |
| Transom Height | 552mm |
| Weight | 72.50 kg |
| Dimensions (L x W x H) | 640 x 375 x 1,195 mm |
| Warranty | 6 Years Domestic |
| Engine Trim & Tilt | Power Trim And Tilt |