Honda BF20 Short Leg Remote Control Outboard
| Type of 4 Stroke | OHC 2 Cylinder |
| Power Source | Petrol |
| Power Details Hp (kW) | 20 (14.7) |
| Full Throttle RPM Range | 5,000 - 6,000 |
| Starting Method | Electric/Recoil |
| Caburation | 1 Carburettor With Accelerator Pump |
| Counter Rotation | No |
| Controls | Remote Control |
| Cooling System | Water Cooling (With Thermostat) |
| Exhaust System | Propeller Boss |
| Gear Ratio | 2.08 |
| Fuel Tank | 12 Litre External |
| Transom Height | 433mm |
| Weight | 49.5 kg |
| Dimensions (L x W x H) | 640 x 350 x 1,110 mm |
| Warranty | 6 Years Domestic |
| Engine Trim & Tilt | Manual Tilt - 5 Stages |
| Type of 4 Stroke | OHC 2 Cylinder |
| Power Source | Petrol |
| Power Details Hp (kW) | 20 (14.7) |
| Full Throttle RPM Range | 5,000 - 6,000 |
| Starting Method | Electric/Recoil |
| Caburation | 1 Carburettor With Accelerator Pump |
| Counter Rotation | No |
| Controls | Remote Control |
| Cooling System | Water Cooling (With Thermostat) |
| Exhaust System | Propeller Boss |
| Gear Ratio | 2.08 |
| Fuel Tank | 12 Litre External |
| Transom Height | 433mm |
| Weight | 49.5 kg |
| Dimensions (L x W x H) | 640 x 350 x 1,110 mm |
| Warranty | 6 Years Domestic |
| Engine Trim & Tilt | Manual Tilt - 5 Stages |
Original: $6,949.59
-70%$6,949.59
$2,084.88Description
| Type of 4 Stroke | OHC 2 Cylinder |
| Power Source | Petrol |
| Power Details Hp (kW) | 20 (14.7) |
| Full Throttle RPM Range | 5,000 - 6,000 |
| Starting Method | Electric/Recoil |
| Caburation | 1 Carburettor With Accelerator Pump |
| Counter Rotation | No |
| Controls | Remote Control |
| Cooling System | Water Cooling (With Thermostat) |
| Exhaust System | Propeller Boss |
| Gear Ratio | 2.08 |
| Fuel Tank | 12 Litre External |
| Transom Height | 433mm |
| Weight | 49.5 kg |
| Dimensions (L x W x H) | 640 x 350 x 1,110 mm |
| Warranty | 6 Years Domestic |
| Engine Trim & Tilt | Manual Tilt - 5 Stages |