Honda BF15 Extra Long Leg Remote Control Power Tilt Outboard
| Type of 4 Stroke | OHC 2 Cylinder |
| Power Source | Petrol |
| Power Details Hp (kW) | 15 (11.0) |
| Full Throttle RPM Range | 4,500 - 6,000 |
| Starting Method | Electric/Recoil |
| Caburation | 1 Carburettor With Accelerator Pump |
| Counter Rotation | No |
| Controls | Tiller Handle |
| Cooling System | Water Cooling (With Thermostat) |
| Exhaust System | Propeller Boss |
| Gear Ratio | 2.08 |
| Fuel Tank | 12 Litre External |
| Transom Height | 703mm |
| Weight | 61 kg |
| Dimensions (L x W x H) | 650 x 350 x 1,380 mm |
| Warranty | 6 Years Domestic |
| Engine Trim & Tilt | Power Tilt |
| Type of 4 Stroke | OHC 2 Cylinder |
| Power Source | Petrol |
| Power Details Hp (kW) | 15 (11.0) |
| Full Throttle RPM Range | 4,500 - 6,000 |
| Starting Method | Electric/Recoil |
| Caburation | 1 Carburettor With Accelerator Pump |
| Counter Rotation | No |
| Controls | Tiller Handle |
| Cooling System | Water Cooling (With Thermostat) |
| Exhaust System | Propeller Boss |
| Gear Ratio | 2.08 |
| Fuel Tank | 12 Litre External |
| Transom Height | 703mm |
| Weight | 61 kg |
| Dimensions (L x W x H) | 650 x 350 x 1,380 mm |
| Warranty | 6 Years Domestic |
| Engine Trim & Tilt | Power Tilt |
Original: $7,745.59
-70%$7,745.59
$2,323.68Description
| Type of 4 Stroke | OHC 2 Cylinder |
| Power Source | Petrol |
| Power Details Hp (kW) | 15 (11.0) |
| Full Throttle RPM Range | 4,500 - 6,000 |
| Starting Method | Electric/Recoil |
| Caburation | 1 Carburettor With Accelerator Pump |
| Counter Rotation | No |
| Controls | Tiller Handle |
| Cooling System | Water Cooling (With Thermostat) |
| Exhaust System | Propeller Boss |
| Gear Ratio | 2.08 |
| Fuel Tank | 12 Litre External |
| Transom Height | 703mm |
| Weight | 61 kg |
| Dimensions (L x W x H) | 650 x 350 x 1,380 mm |
| Warranty | 6 Years Domestic |
| Engine Trim & Tilt | Power Tilt |