1 / 4
Honda BF20 Short Leg Tiller Handle Electric Start Power Tilt Outboard
Flexible handling
The BF20 and BF15 are the only engines in their class equipped with a power tilt feature, perfect for effortless engine-tilt operations and shallow-water running. And up to mid-rpm ranges, you can actually use this function as a trim to improve your boat performance at higher speeds.
Accelerating innovation
Providing smoother acceleration and enhanced fuel efficiency, Honda introduces to the BF15 and BF20 its proven PFM-IG technology, a micro-processor-controlled ignition system that optimises ignition timing at any speed. And for more security, you can rely on Hondas electronically controlled monitoring system.
Power Thrust to your destination
Already the lightest in their class, each engine is available as a Power Thrust version that boosts torque from low revs using specially designed propeller blades and a high efficiency gear case. And for more power, the BF15 offers larger displacement than any other 15 hp engine in the world.
| Type of 4 Stroke | OHC 2 Cylinder |
| Power Source | Petrol |
| Power Details Hp (kW) | 20 (14.7) |
| Full Throttle RPM Range | 5,000 - 6,000 |
| Starting Method | Electric Start |
| Caburation | 1 Carburettor With Accelerator Pump |
| Counter Rotation | No |
| Controls | Tiller Handle |
| Cooling System | Water Cooling (With Thermostat) |
| Exhaust System | Propeller Boss |
| Gear Ratio | 2.08 |
| Fuel Tank | 12 Litre External |
| Transom Height | 433mm |
| Weight | 49.5 kg |
| Dimensions (L x W x H) | 650 x 350 x 1,110 mm |
| Warranty | 6 Years Domestic |
| Engine Trim & Tilt | Power Tilt |
Flexible handling
The BF20 and BF15 are the only engines in their class equipped with a power tilt feature, perfect for effortless engine-tilt operations and shallow-water running. And up to mid-rpm ranges, you can actually use this function as a trim to improve your boat performance at higher speeds.
Accelerating innovation
Providing smoother acceleration and enhanced fuel efficiency, Honda introduces to the BF15 and BF20 its proven PFM-IG technology, a micro-processor-controlled ignition system that optimises ignition timing at any speed. And for more security, you can rely on Hondas electronically controlled monitoring system.
Power Thrust to your destination
Already the lightest in their class, each engine is available as a Power Thrust version that boosts torque from low revs using specially designed propeller blades and a high efficiency gear case. And for more power, the BF15 offers larger displacement than any other 15 hp engine in the world.
| Type of 4 Stroke | OHC 2 Cylinder |
| Power Source | Petrol |
| Power Details Hp (kW) | 20 (14.7) |
| Full Throttle RPM Range | 5,000 - 6,000 |
| Starting Method | Electric Start |
| Caburation | 1 Carburettor With Accelerator Pump |
| Counter Rotation | No |
| Controls | Tiller Handle |
| Cooling System | Water Cooling (With Thermostat) |
| Exhaust System | Propeller Boss |
| Gear Ratio | 2.08 |
| Fuel Tank | 12 Litre External |
| Transom Height | 433mm |
| Weight | 49.5 kg |
| Dimensions (L x W x H) | 650 x 350 x 1,110 mm |
| Warranty | 6 Years Domestic |
| Engine Trim & Tilt | Power Tilt |
$1,156,745.83
Honda BF20 Short Leg Tiller Handle Electric Start Power Tilt Outboard—
$1,156,745.83
Description
Flexible handling
The BF20 and BF15 are the only engines in their class equipped with a power tilt feature, perfect for effortless engine-tilt operations and shallow-water running. And up to mid-rpm ranges, you can actually use this function as a trim to improve your boat performance at higher speeds.
Accelerating innovation
Providing smoother acceleration and enhanced fuel efficiency, Honda introduces to the BF15 and BF20 its proven PFM-IG technology, a micro-processor-controlled ignition system that optimises ignition timing at any speed. And for more security, you can rely on Hondas electronically controlled monitoring system.
Power Thrust to your destination
Already the lightest in their class, each engine is available as a Power Thrust version that boosts torque from low revs using specially designed propeller blades and a high efficiency gear case. And for more power, the BF15 offers larger displacement than any other 15 hp engine in the world.
| Type of 4 Stroke | OHC 2 Cylinder |
| Power Source | Petrol |
| Power Details Hp (kW) | 20 (14.7) |
| Full Throttle RPM Range | 5,000 - 6,000 |
| Starting Method | Electric Start |
| Caburation | 1 Carburettor With Accelerator Pump |
| Counter Rotation | No |
| Controls | Tiller Handle |
| Cooling System | Water Cooling (With Thermostat) |
| Exhaust System | Propeller Boss |
| Gear Ratio | 2.08 |
| Fuel Tank | 12 Litre External |
| Transom Height | 433mm |
| Weight | 49.5 kg |
| Dimensions (L x W x H) | 650 x 350 x 1,110 mm |
| Warranty | 6 Years Domestic |
| Engine Trim & Tilt | Power Tilt |